KIZ KUMU VE EFSANEVİ HİKAYESİ

Masallar diyarına yolculuk yapmanız gerçekten mümkün!

Efsaneye göre; uzun mu uzun yıllar evvel bu bölgenin kudretli kralının güzeller güzeli kızı; fakir bir balıkçıya aşık oluyor. Kralın bu aşka bakış açısını hepimiz hemen tahmin edebiliyoruz. Kral; klasik olarak kızını bu fakir balıkçıya vermek istemiyor. Ama aşk bu! Mucizelere açılan kapının anahtarı olan aşk; kapıyı usulca aralıyor ve masalı masal yapan o efsane gerçek oluyor.

Kralın kızı; elinde fenerle geceleri denizin yanına yaklaşıyor ve uzaklardaki balıkçı, ışığı görür görmez sahile yanaşıyor. Bir zaman boyunca aşklarını böyle gizlice yaşayabildiğini sanan bu çift, aslında kralın hizmetkarları tarafından gözetleniyor ve balıkçıya hain bir tuzak kuruluyor. Bir gece; kralın emriyle sahile yaklaşan asker, elindeki fener ile balıkçıyı kandırıp sahile yaklaştırıyor ve pusuya yatan diğer askerler; balıkçıyı öldürmek için harekete geçiyor. Son anda oraya yetişen prenses; aşkını kurtarmak için gözünü karartıp denize doğru koşmaya başlayınca; adım attığı her yer kumsala dönüşüyor. Böylelikle prenses, denizin dibine batmak yerine sevgilisinin kayığına kadar ulaşabiliyor. Bu sırada şok olan askerler etrafa okları fırlatmaya devam ediyor ve bir ok da prensese isabet ediyor. Balıkçı, yaralı prensesi kayığına çekiyor ve gecenin karanlığında ortalıktan kayboluyorlar. Bir daha da ne balıkçıyı ne de prensesi gören olmuyor.

Şimdi; rotamızı Kız Kumu’na çevirerek sizi bu masalın içine dahil ediyoruz. Eski Rum köylerinden biri olan; Kırsaçlı Vail ya da Kırvasil isimleriyle de bilinen Kız Kumu; Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan Orhaniye Bölgesi’nde yer alıyor. Neredeyse 2200 yıllık bir tarihe sahip olan bu koy; etrafı çam ağaçlarıyla bezeli büyüleyici bir bölge. 

Bugün bölgeyi ziyaret ettiğinizde; koyun ortasından karşı adaya doğru uzanan yaklaşık 600 metre uzunluğundaki kumsal, size denizin ortasında yürüme fırsatı sunuyor. Her masaldan çıkarılacak önemli sonuçlar olduğunu varsayarsak; Kız Kumu plajında denizin ortasından diğer tarafa doğru yürürken şunu düşünebilirsiniz;

İnandığı şeyler uğruna yola çıkanların adım attığı her yer, onların güçlü ayaklarını taşıyacak kadar sağlam bir zemine dönüşür. 

İşte şimdi; iki yanı derin deniz olan bu 600 metrelik kumul bölgenin üzerinde adımlarınızı atmaya siz de hazırsınız.

Tavsiyeler Bölümü;

 Kız Kumu’na gittiğinizde; deniz ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Böylelikle çok daha rahat adımlar atabilirsiniz. Suyu çok da tuzlu olmayan ve diğer bölgelere göre daha ılık olan denizinde bol bol yüzün ve etraftaki çam ağaçlarını izleyin. Köy kahvesine uğrayıp nefis bir kekik çayı içerek kendinizi rahatlatın ve yerlilerle hoş sohbet edip yaşamın keyfine varın. Yaklaşık 1 saatlik trekking ardından antik kalıntıların olduğu tepeye ulaşabilir ve atalarımızın dokunduğu topraklarla temasa yeniden geçerek köklerinizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca yol boyunca kekik toplayarak dönüşte sevdiklerinize minik kekik desteleri de hediye edebilirsiniz.

HEMEN ARA WhatsApp